Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

W dzisiejszych czasach sypialnia zaaranżowana na poddaszu to dosyć standardowe rozwiązanie. Zważywszy na to, że dzisiaj bardzo często stosuje się podział na strefę dzienną oraz strefę nocną. Aby odpowiednio zaaranżować takie wnętrze potrzebny jest przede wszystkim dobry projekt, niezłej jakości materiały wykończeniowe oraz przede wszystkim solidne wykonanie. Poddasze jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które szukają miejsca na umiejscowienie sypialni. Pomieszczenie, które posiada skosy oraz pełno zakamarków sprzyja izolacji oraz wyciszeniu. Podczas aranżacji takiego pomieszczenia trzeba pamiętać o kilku zasadach, które w wielu przypadkach mogą być wręcz kluczowymi elementami.

Jak duża powinna być sypialnia na poddaszu?

Z racji tego, że sypialnia jest pomieszczeniem, które musi służyć regeneracji oraz zapewniać wygodę po ciężkim dniu pracy to dlatego też takie pomieszczenie musi być również stosunkowo duże. Sypialnia powinna być na tyle duża, żeby móc zmieścić w niej nie tylko samo łóżko, ale również inne sprzęty, chociażby szafę, toaletkę, fotele, biurko, sofę, albo sprzęt do ćwiczeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaaranżowanie sypialni pod dachem dwuspadowym, ponieważ gdy ścianka, która dzieli pokoje stoi wzdłuż linii kalenicy to pokoje leżące po obu jej stronach będą miały uporządkowaną przestrzeń. Pod dachem ściany najczęściej mają dwie skośne i zarazem prostopadłe do siebie ściany. Prawda jest taka, że najtrudniej będzie zagospodarować miejsce znajdujące się pod koszem, który podczas wnikania w głąb pomieszczenie będzie ciął przestrzeń ostrym kątem

Jak oświetlić sypialnie na poddaszu?

Natężenie światła w sypialni nie musi być duże, obojętnie czy jest to sypialnia, która umiejscowiona została na poddaszu, czy też nie, jednak istotne jest to jakie światło będzie budziło Was ze snu oraz jakiego rodzaju oświetlenie będzie gości w Waszej sypialni, gdy słońce już zajdzie. W porze rannej powinno być jak najwięcej światła naturalnego w sypialni to ono ożywia i dodaje energii, mimo wszystko nie powinno ono przez cały dzień zbytnio nagrzewać pomieszczenia. Ciekawym sposobem na doświetlenie poddasza jest zastosowanie okien połaciowych, ponieważ wpadające przez nie światło będzie ewidentnie znacznie bardziej intensywne niżeli normalne światło, a dodatkowo będzie znacznie głębiej sięgać w pomieszczenie, niżeli światło z lukarn, a co za tym idzie będzie miało znacznie lepsze właściwości pobudzające, a to w sypialni ma istotne znaczenie, zwłaszcza jeżeli chodzi o jej użytkowników. Ponadto umiejscawiając okna trzeba pamiętać, ze skosy powodują brak wizualnej przestrzenności, dlatego też możecie odczuwać wrażenie jakbyście przebywali w zamkniętym pomieszczeniu, jednak gdy odpowiednio rozbijecie skosy przy pomocy okien to dzięki temu będziecie czuli znacznie większy dostęp powietrza, a poza tym przestrzeń ewidentnie się powiększy. Gdy zdecydujecie się na okno uchylno-obrotowe, przez które będziecie mogli wyjrzeć na zewnątrz to tym samym umożliwi to Wam kontakt ze światem zewnętrznym. Okna, które są umiejscowione nisko, albo kolankowe sprawią, że otoczenie nabierze cech elementów dekoracyjnego.

Wykończenie sypialni na poddaszu

Podczas aranżacji sypialni na poddaszu można łatwo podkreślić zalety tej przestrzeni. Chociażby ciekawym sposobem na wykończenie takiej sypialni jest uwypuklenie skosów oraz elementów konstrukcyjnych dachu, pozostawiając tym samym je w kolorze drewna. Jeżeli zdecydujecie się pomalować je na biało, albo na inny jasny kolor to otrzymacie efekt poszerzenia oraz podwyższenia całej przestrzeni poddasza. Gdy znajdujecie się w takiej sytuacji, że Waszym poddasze nie jest zbyt wysokie to warto wtedy zastosować zdecydowanie niższe meble, czyli w grę powinny tutaj wejść przede wszystkim niskie stoliki oraz materac, który będzie usadowiony na niskim stelażu.

Zostaw komentarz