Aranżacja mieszkania na poddaszu

Aranżacja mieszkania na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu wcale nie musi być ciemne, ani mało przytulne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik aranżacyjnych, a w tym dobraniu prawidłowo elementów takich jak połacie okien to całe wnętrze może prezentować się w sposób bardzo estetyczny, chociażby z racji tego, ze może być ono w pełni naturalnie oświetlone. Głównym założeniem dobrej aranżacji na poddaszu jest często zachowanie elementów architektonicznych wnętrza. Dlatego w wielu przypadkach warto pozostawić mury klatki schodowej, stare drzwi wejściowe, czy też belki konstrukcji dachu, deski podłóg oraz kominy. Mimo wszystko warto je też odpowiednio odnowić i zakonserwować. Dzięki czemu takie mieszkanie nie jest jedynie sterylnym nowoczesnym wnętrzem, ale również zachowuje swój charakter, który powinien panować na typowym poddaszu. W wielu przypadkach nie można zmienić kształtu dachu oraz bryły kamienicy z zewnątrz, dlatego też jedynym sposobem doświetlenia wnętrza mogą okazać się okna dachowe. Takie okna najlepiej będą się prezentować jeżeli zamontuje się w nich połacie dachu.

Co trzeba zrobić, żeby zaaranżować poddasze?

Jeżeli chcecie zaaranżować zaadaptować strych w kamienicy to niezbędna będzie tutaj zgoda związana ze zmianą sposobu użytkowania powierzchni. Trzeba posiadać zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami, pozwoleniem na budowę, a jeżeli to jest zabytek to zgodę konserwatora, jeżeli zależy Ci na tym aby wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, układzie obciążeń, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym. W wielu przypadkach trzeba również występować o dodatkowy przydział energii elektrycznej, albo w przypadku gdy strych jest ogrzewany z sieci miejskiej to trzeba zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej. Jeżeli zaś skala adaptacji jest mniejsza to zamiar wykonania robót będzie trzeba tylko zgłosić w urzędzie. Gdy okaże się, ze budynek należy do wspólnoty to w takim wypadku na adaptację poddasza będą musieli wyrazić zgodę wszyscy jego współwłaściciele. Zaś gdy tylko do spółdzielni to będzie musiał wyrazić zgodę zarząd, albo członkowie. Kiedy już się zakończy wszystkie pracę związane z adaptacją strychu to będzie trzeba niezwłocznie poinformować o tym urząd, w związku z tym, że powstała nowe powierzchnia użytkowa, a co za tym idzie zostanie od niej naliczony podatek od nieruchomości.

Jak dobrać styl do mieszkania na poddaszu

Poddasze może zostać zaaranżowane w sposób surowy. Tego typu pomieszczenia posiadają bardzo dużo różnych płaszczyzn, ścianek kolankowych, załamań połaci, kominów. Im więcej jest takich elementów, tym często aranżacja powinna być o wiele prostsza, aby nie wprowadzić chaosu. Jest to istotne w sytuacji, gdy zależy Ci na tym, aby wyeksponować naturalne materiały takie jak chociażby słoje drewna na podłodze, albo skośnej ścianie, faktury wiekowej więźby. Jeżeli zaimpregnujesz je olejem to zachowasz ich naturalny wygląd. Jeśli masz ochotę możesz równie dobrze je przyciemnić, albo rozjaśnić korzystając z olejobejcy, bejcy bądź lakierobejcy. Pamiętaj ponadto, że ciemne elementy konstrukcyjne oraz wykończeniowe będą dobrze się sprawdzać w sytuacji, gdy Twoja przestrzeń będzie wysoka o przestronna. W sytuacji, gdy jest to mała przestrzeń.

Możesz też wybrać nieco inny styl i zdecydować się na zróżnicowanie faktur naturalnych materiałów, które świetnie podkreślają tego typu wnętrze, a poza tym będzie to zapobiegać powstawaniu aranżacyjnej monotonii. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie konstrukcji drewnianej oraz podłogi z drewna z idealnie gładką ścianą, która może zostać wykonana z płyt g-k pomalowanych na neutralny biały kolor. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie skosy i ściany muszą prezentować się w taki o to sposób. Jeżeli chcecie to może jedną z nich, albo jedynie część ściany pokryć tynkiem strukturalnym. Dzięki czemu odegra ona rolę akcentu dekoracyjnego we wnętrzu, a dodatkowo nie przytłoczy pomieszczenia. Podobny efekt uzyskacie jeżeli zdecydujecie się na użycie w swoim mieszkaniu ceglanego muru, który mógłby być odkryty spod starych powłok farb i tynków. Jeżeli zdecydujesz się na odpowiednie zaimpregnowanie go to dzięki temu zyska on całkowicie nowy blask i nie ulegnie w późniejszym czasie zniszczeniu.

Poprzedni artykuł

Zostaw komentarz