Styl industrialny

Styl industrialny

Styl industrialny wywodzi się z Europy Zachodniej oraz zza oceanu. Charakteryzuje się on chłodem oraz prostotą i dużymi oraz wysokimi powierzchniami, są to główne elementy tego stylu. Aranżując wnętrze w stylu industrialnym trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że dominują tutaj takie barwy jak chłodne odcienie szarości, bieli oraz czerni, które są przełamywane żywymi elementami w odcieniach niebieskiego. Najczęściej spotykane materiały to przede wszystkim beton, kamień metal i szkło. Styl industrialny nawiązuje do fabrycznej surowości i jej nieładu, aby we wręcz paradoksalny sposób stworzyć wnętrze, które jest gustowne, a czasem nawet bardzo ekskluzywne. Industrialna aranżacja wnętrza musi posiadać elementy betonu oraz metalu, w innym przypadku traci cały swój wyraz. Dzięki wykorzystaniu betonu przestrzeń uzyska chłodną tonację kolorystyczną oraz matową fakturę. Gdy beton połączy się z cegłą otrzyma się bardzo ciekawy efekt. Ze względu na ciepły kolor cegły wnętrze stanie się bardziej przytulne, jednak przez takie połączenie utworzy się strefa wpływów stylu industrialnego.

Gdzie pasuje styl industrialny?

Styl industrialny idealnie nadaje się do aranżacji surowych loftów. Niestety moda na aranżacje loftów pojawiła się w Polsce, w zasadzie dopiero jakiś czas temu. Charakteryzują się one dużymi, zajmującymi całą powierzchnie ściany oknami oraz wysoką kondygnację i naprawdę duża powierzchnią. Poprzez aranżacje w nowoczesnym, często bardzo surowym stylu industrialnym można nawiązać w ciekawy sposób do dawnej funkcji, które spełniały lofty. Skala oraz rozmach, które prezentuje sobą styl industrialny to w zasadzie największe zalety tego stylu. Bardzo często przy aranżacji takiego stylu można się spotkać z czymś takim, że wysokość pomieszczenia oscyluje w okolicach 4 metrów. Dlatego też naturalnym dla wielu osób rozwiązaniem przy aranżacji takiego wnętrza jest antresola. Przy tak dużym pomieszczeniu trzeba pamiętać o tym, że potrzeba również bardzo dużo światła. Dlatego poza dużymi oknami, które będą naturalnie oświetlały pomieszczenie trzeba zamontować sztuczne źródła światła. Lampy oraz reflektorki poza samą funkcjonalnością będą pełniły wręcz podstawową rolę dekoracyjną przy takim wystroju wnętrza. Lofty mają to do siebie, że ich sceneria to również bardzo często plątanina kabli, instalacji czy różnych rur. Żeby wnętrze nie straciło na swojej industrialnej estetyce warto zostawić fabryczne detale. Betonowe wylewki, eksponowane ściany z nieotynkowanej cegły czy proste deski podłogowe to tak naprawdę wyznaczniki tego stylu.

Jakich mebli używać w stylu industrialnym?

Fundamentalną zasadą związaną z aranżacją wnętrza w stylu industrialnym jest fakt, żeby pamiętać o tym aby używać jak najmniejszej ilości mebli przy zachowaniu maksimum prostoty. Mają one być oryginalne, piękne, ciężkie, odnawiane. Meble industrialne, w świadomości architektów uzyskały miano wręcz klasyki wystroju wnętrz. Trzeba pamiętać o tym, żeby tego typu aranżacje były proste, oryginalne i nie miały wyrazistego koloru, ale muszą mieć dusze i wywoływać bardzo różne emocje. Ciekawym zastosowaniem w aranżacji wnętrza w stylu industrialnym jest wykorzystanie w stosunku do mebli motywów eklektycznych, łącząc elementy tradycje z bardzo nowoczesnymi. W ostatnim czasie widać rosnącą tendencje związaną z gromadzeniem w mieszkaniach z pozoru mebli, które do siebie nie pasują i do tego akcesoria oraz meble nie pochodzące z jednego zestawu, co można dobrze zauważyć ponieważ prezentują całkowicie inną estetykę, chociażby poprzez odmienną fakturę oraz wygląd.

Zostaw komentarz