Styl Skandynawski

Styl Skandynawski

Styl skandynawski swoją genezę wywodzi z pogody, która panuje w krajach z regionu, którego się wywodzi. Gdy bliżej się przyjrzycie to zauważycie, że styl ten odzwierciedla długie, mroźne zimy, a ponadto krótkie dni z małą ilością światła słonecznego. Mimo swojej surowości jest on pewną odpowiedzią na depresyjny nastrój, który doskwiera mieszkańcom Skandynawii. Biorąc pod uwagę uwarunkowania atmosferyczne ten styl prezentuje się w tamtym rejonie jako coś pogodnego i pełnego życia. Zawdzięcza to w głównej mierze zabiegom wnętrzarskim, które pozwoli na wprowadzenie znacznie większej ilości światła do domów oraz przez fakt, że za pomocą tego stylu osiągnięto wrażenie czystości oraz przestrzenności we wnętrzach. Charakterystyczne dla tego wnętrza jest chociażby to, że duże okna często są ograniczone z jakichkolwiek dodatków, które mogłyby zatrzymywać światło. Jeżeli już coś się stosuje to jest to zazwyczaj tylko i wyłącznie zwiewna firanka, która nie przeszkadza naturalnemu światłu na dotarcie do wnętrza.

Jakich mebli używa się w stylu skandynawskim?

Całą lekkość wnętrza, która musi w nim panować mają podkreślać chociażby charakterystyczne meble, które wykonane zostały z surowego oraz jasnego drewna, tego typu meble są bardzo często meblami ażurowymi. Najczęściej do produkcji mebli, które są stworzone specjalnie z myślą o skandynawskich wnętrzach używa się materiałów takich jak drewno, wiklina, len czy bawełna. Stylistyka skandynawskich mebli przede wszystkim kładzie nacisk na surowość oraz funkcjonalność, która nie ma być czymś odstraszającym, a wręcz przeciwnie, przyjaźnie nastrajać. Ponadto można zauważyć, że meble są stosowane bardzo minimalistycznie, ponieważ często jest tak, że są one wielofunkcyjne, dlatego też ogranicza się ich liczbę do niezbędnego wręcz minimum. Wnętrze rozjaśnia się również za pomocą drewnianych podłóg, które są malowane na biało oraz przy pomocy bielonych ścian.

Kolorystyka w stylu skandynawskim

Najczęściej stosowane barwy w tym stylu są czysto naturalne, w głównej mierze blade, takie jak – ecru, wrzos, róż, niebieski, żółty oraz biały. Żeby zrównoważyć kolorystykę tych barw często stosuje się w kontraście do nich ciemne, mocne odcienie brązu, grafitu, a w niektórych przypadkach nawet czerni. Czerwień, biel, naturalne drewno, kamień, grafit, również szkło, skóry, tkaniny, czy wełna są zaaranżowane w pasy, kratę oraz nie rzadko delikatne motywy kwiatowe.

Jakich dekoracji użyć w stylu skandynawskim?

Dekoracje tak naprawdę w tym stylu są zastąpione przez przedmioty codziennego użytku, zaś same, czyste dekoracje są wręcz ograniczone do minimum, ponieważ wszystkie przedmioty, których używa się w stylu skandynawskim mają pewną dozę dekoracji. Designerskie formy o bogatej kolorystyce bardzo ciekawie komponują się ze sobą, zwłaszcza gdy zdaje się sprawę z ich głównego przeznaczenia. Popularnym motywem, który jest często stosowany w stylu skandynawskim to typografia, która jest przekładana graficzne na różne dodatki. Często się również zdarza, że używa się dekoracyjnych liter, które komponują się w ten sposób w pełne wyrazy. Tego typu graficzne dekoracje można w bardzo ciekawy sposób zaaranżować na ścianach, półkach, parapetach, a nawet zastosować jako podpórki do książek. Coraz częściej tego typu motywy są stosowane w polskich domach.

Materiały oraz tkaniny w stylu skandynawskim

Naturalne materiały to podstawa dobrego skandynawskiego mieszkania. Tworzą one przytulna i bardzo przyjazną aurę. Jeżeli chodzi o podłogę to w tym przypadku nieodzownym królem jest od długiego czasu drewno, które wykańczane jest w głównej mierze na dwa różne sposoby, czyli pokrycie go białą farbą, albo specjalnym olejem. Podłoga olejowana pięknie podkreśli naturalny rysunek drewna, a przy tym zachowa swoja autentyczną estetykę, która jedynie zostanie podkreślona. Wybór podłogi w stylu skandynawskim często ogranicza się tylko i wyłącznie do jesiona i brzozy. Najlepszym doborem do naturalnego drewna są surowe tkaniny. Takie drewno idealnie komponuje się z lnem, bawełną, jutą oraz wełną, który można udekorować przy pomocy wielobarwnych haft, czy też graficznych motywów. W stylu skandynawskim poza drewnem również istotnym materiałem jest wiklina, które używa się chociażby do konstrukcji koszy. Chętnie również używa się takich materiałów jak kamień, skóra, czy słoma, która służy po dziś dzień do tworzenia skandynawskich dekoracji.

Zostaw komentarz