W jaki sposób stworzyć projekt poddasza, które idealnie współgra ze skosami?

W jaki sposób stworzyć projekt poddasza, które idealnie współgra ze skosami?

Zapewne niejedna osoba chciałaby, aby jej dom mógł cieszyć się naprawdę niesamowitym klimatem pełnym przytulności oraz miłości. Lecz prawda jest niestety taka, iż nie każdy zdaje sobie do końca sprawę z tego jakiego rodzaju tajniki projektowana są warte stosowania we wnętrza, żeby później móc cieszyć się takimi efektami. Według tego co mówią często architektura to jedna z podstawowych kwestii, związaną z aranżacją domu powinien być przede wszystkim projekt poddasza. Jeśli nie wiesz w jaki sposób się do niego zabrać to przeczytaj ten artykuł.

Domowa przestrzeń powinna zostać oswojona w taki sposób, aby mogła stać się ciepła oraz przyjazna i nie jest to żadna sztuka. Dobrze jest zdecydować się na poznanie tajników oraz kroków, które pozwolą Wam na wspaniałe urządzenia wnętrza, w którym spędzacie najwięcej czasu. Odpowiedni projekt wnętrza to w zasadzie jedna z fundamentalnych kwestii, o których każdy powinien pamiętać.

Dlaczego poddasze i jego projekt są tak istotne?

Poddasze jest przestrzenią, która przyciąga, intryguje, jednak jest też dosyć problematyczna. Bardzo wiele osób ma sporo skojarzeń dotyczących kryjówek z dzieciństwa oraz wspomnień rodzinnych pamiątek, które zostały poukrywane w kufrach, czy też szafach. Jakby nie patrzeć poddasze nie jest oczywistą przestrzenią, ponieważ niewątpliwym jest to, iż jest ona stosunkowo problematyczna jeżeli komuś zależy na tym, aby ogarnąć ją całkowicie wyobraźnią, ale mimo wszystko kusi tym, iż istnieje możliwość na stworzenie tam naprawdę fantastycznego wnętrza, a mimo wszystko jest ona nieco onieśmielająca, ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to właśnie dzięki tym ograniczeniom, czy skosom połaci dachowej oraz elementom konstrukcyjnym więźby dachowej można uzyskać ten niepowtarzalny styl na poddaszu. Jeżeli będą one wykorzystywane w sposób umiejętny i tak będą tez podkreślane to można uzyskać dzięki temu naprawdę niesamowity atut we wnętrzu, które już wręcz od samego progu będzie sprawiać wrażenie przestrzeni, która jest niesamowicie przytulna.

Kształt dachu jest ściśle związany z projektem poddasza

Poddasze cechuje się tym, iż ze względu na swój niecodzienny kształt jest bardzo przytulne, ponieważ jest jednoznacznie kojarzone z tym, iż może pełnić rolę bezpiecznego schronienia, jednak nie zawsze taka sytuacja jest możliwa. Najbardziej istotne w tym jak prezentuje się przestrzeń pod dachem jest kąt nachylenia połaci. Najczęściej wynosi ona 35 czy też 45 stopni. Tego typu dach jest w stanie zapewnić w gruncie rzeczy stosunkowo przestrzenną i harmonijną przestrzeń, w której to będą się równoważyły parte wysokie oraz niskie, zaś przestrzeń, która posiada niezbyt użytkową wysokość, czyli taka poniżej 1,4 metra nie będzie zajmowała zbyt dużo miejsca.

Pod dachami, które cechują się dużym kątem nachylenia połaci, czyli mają więcej niżeli 45 stopni, można znaleźć sporo przestrzeni użytkowej, ale ze względu na kwestię związaną z wysokością prezentują się one dosyć mało przytulnie. Doprowadzają one do tego, że nie są zbyt przytulne. Aby mogły sprawiać tego typu wrażenie to wymaga się tutaj dodatkowych zabiegów polegających na odpowiednich projektach i wykończeniach. Takie pomieszczenie powinno cechować się odpowiednią wysokością, żeby można było przykładowo obniżyć ich poziom przy pomocy płaskie sufitu, albo poprzez podzielenie przestrzeni poddasza przy pomocy dodatkowego poziomu, czyli za pomocą antresoli. Dobrze jest też zdecydować się na odpowiedniego rodzaju oświetlenie, które pomoże wysokich częściom skosów, dzięki czemu sufit nie będzie w stanie zginąć w mroku. Dobrym pomysłem jest również oddzielenie kolorystyczne najwyższych partii skosów, czyli wysoko zostanie umieszczony ciemny kolor, zaś niżej jaśniejszy. Niezwykle efektownym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zastosowanie połaciowych okien, które będą w stanie powiększyć pomieszczenie i kierować uwagę na przestrzeń, która znajduje się na poziomu wzroku i nie jest odległą kalenicą.

Niezbyt duży kąt nachylenia nie będzie problemem?

Innego rodzaju kwestią dosyć problematyczną będzie związana z dachami, które mają połacie o niewielkim nachyleniu. Poddasze, które znajduje się pod dachem z niewielkim spadkiem połaci, które jest mniejsze niżeli 35 stopni posiadają niezbyt dużą wysokość i naprawdę sporą powierzchnię użytkową. W wyniku czego można otrzymać spore funkcjonalne kłopoty i wpłynąć tym samym na to jak prezentuje się atmosfera we wnętrzu. Nie będzie tutaj żadnej przytulności, a otrzyma się wrażenie ciężkości oraz przytłoczenia, zaś sufit będzie wyglądał tak jakby zwisał nad samą głową. Metodą, która będzie w stanie temu zaradzić może się okazać oddzielenie części poddasza, które są niskie poprzez zastosowanie pomieszczeń, które będą cechowały się lepszym proporcjami i dodatkowymi schowkami.

Jeśli zaś chodzi o wykonanie lukarny to będzie ono w stanie podnieść sufit i podzielić skos połaci, zaś pomalowanie go na kolor jasny i skontrastowanie go z ciemnymi pionowymi może doprowadzić do tego, iż uzyska się w rezultacie sporą przestronność. Taki sam efekt będzie można otrzymać poprzez wykończenie skosów za pomocą desek, które zostaną ułożone w sposób pionowe. Warto jest unikać deskowania sufitów, które są płaskie, o wiele lepiej będą prezentować się białe, gładki sufity.

Zostaw komentarz