W jaki sposób wybrać odpowiedni kolor fugi do płytek?

W jaki sposób wybrać odpowiedni kolor fugi do płytek?

Jeżeli okazało się, iż znalazłeś swoje wymarzone płytki ceramiczne, które będą pasować wręcz niesamowicie do tego pomieszczenia to zapewne będzie czekało na Ciebie znalezienie kluczowej odpowiedzi, które odpowie Ci na jedno pytanie, czyli jaką fugę wybrać, aby do nich pasowała? Podjęcie decyzji o wybraniu odpowiedniej fugi będzie kwestą niezwykle istotną i każdy powinien sobie z tego zdawać sprawę i powinniście tego dokonywać w zgodzie z kilkoma, niezwykle prostymi zasadami. Jeśli chcecie je poznać to powinniście zagłębić się w dalszą część artykułu.

Fuga to nieodłączny element podłogi i ściany kamiennej oraz ceramicznej. Będzie spełniała niezwykle istotne funkcje, czyli amortyzowanie ruchów różnego rodzaju materiałów, które są związane ze zmianami temperatury oraz wilgotności. Będzie dodatkowo zapobiegać wnikaniu wody oraz brudu w szczeliny, które znajdują się pomiędzy płytkami i zabezpieczać będzie krawędzie płytek, które nie zostały wykończone, a dodatkowo wzmocni ich przyczepność z podłożem.

Kolorystyczne dopasowanie fugi

Fugi, które zostały dobrane w sposób odpowiedni powinny też cechować się dobrym kolorem. Będzie on uzależniony od danego typu okładziny, barwy oraz rodzaju, a również od tego gdzie została umiejscowiona. W jaki sposób ją dobrać? W gruncie rzeczy kwestią najbardziej istotną będzie uwzględnienie koloru płytek ceramiczny. Barwa spoiny będzie zależna od efektu, który macie zamiar uzyskać. Jeżeli fuga będzie miała zlewać się z płytką to jej kolor powinien zostać zbliżony do jakiegoś koloru, który występuje na powierzchni płytki. Jeśli zależy Wam na tym, aby uwydatnić dane płytki, ich proporcje czy ułożenie to o wiele lepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie fug, które będą posiadały kolor kontrastujący z nimi, czyli przykładowo biała fuga do czarnych płytek. Istotne jest również to, żeby dany kolor nie kolidował z innym, czyli żółta fuga będzie dobrze komponować się przy szarych płytkach, ale nie ma sensu używać jej przy kremowych.

Jeżeli nie jesteście pewni czy będą do siebie pasowały to najlepszym wyjściem będzie zrobienie próby na fragmencie okładziny, czekając chwilę, aż fuga wyschnie, ponieważ wtedy będzie miała prawdziwy kolor, zaś gdy nie będzie pasowała to powinniście natychmiastowo się jej pozbyć. Jeśli zaś chodzi o okładziny kamienne to barwa danej fugi powinna zostać dopasowania do danego kamienia. Fuga, która kontrastuje będzie źle wpływać na prezentujący się naturalny rysunek kamienia. Jeśli zaś chodzi o mozaikę to najlepszym wyjściem będzie zastosowanie białej fugi, która może zostać połączona ze wszystkimi kolorami i świetnie komponuje się szczególnie z małymi płytkami.

Oczywiście również istotne znaczenie objawia miejsce ułożenia tego typu okładziny. Kiedy będzie to miało miejsce w pomieszczeniach, które łatwo się brudzą, jak chociażby na podłodze w gospodarczym pomieszczeniu, to znacznie lepiej będzie podjąć decyzję o wybraniu fugi, która jest ciemna, dobrze pasuje szara, ale inne ciemne kolory też będą odpowiednie. Pamiętajcie, że jasne i tak po jakimś czasie się zabrudzą.

Zabawy z barwą

Ciekawe jest również to, że fuga może stanowić dodatkowy efekt plastyczny, gdyż jej barwa może mieć spory związek z tym jak prezentować się będzie płytka. Przykładowo, decydując się na zastosowanie jasnych odcieni na fugi to możecie doprowadzić do rozjaśnienia, zaś stosując ciemny, to do przyciemnienia. Jeżeli chodzi o płytki, które nie są zbyt duże to fugi są w stanie oddziaływać na to jak postrzegany jest ich kolor, chociażby takie, które są w kolorze morskim, zafugowane na zielono będą w stanie zazielenić całkowitą płaszczyznę, a jeżeli chodzi o fugę, która jest srebrzystoszara to będzie można dzięki niej uzyskać wygląd industrialny na ścianie. W przypadku dużych płytkach to fuga sama w sobie nie będzie w stanie wpływać na to jak odczuwany będzie ich kolor, ponieważ jej proporcja jest zbyt mała w takim zestawieniu. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie fugi brokatowej, dzięki której stworzy się złudzenie, iż płytki są zwieszone w powietrzu, gdyż będzie sączyć światło z przestrzeni pomiędzy nimi. Najlepszym wyjściem będzie używanie jej do płytek, które są drobne, błyszczące, gładkie czy też brokatowe, jak chociażby szklane. Płytka metalowe sprawi wrażenie, jakoby w brokacie miała miejsce dziura. Nie można zapominać o tym jak istotne jest oświetlenie tego typu powierzchni, gdyż brokat, który będzie oświetlony stosunkowo słabo nie będzie prezentował się zbytnio efektownie.

Zostaw komentarz