Dworek szlacheckich z dzisiejszych czasów

Dworek szlacheckich z dzisiejszych czasów

Niejednokrotnie myślałeś o tym, że Twoje wnętrze wspaniale by się prezentowało jako dworek szlacheckich czasów współczesnych? Musisz zdawać sobie sprawę, iż styl dworkowy nie jest jedynie zobowiązaniem architektonicznym, ale również dotyczy on kwestii związanej z aranżacją wnętrz. We wnętrzach współczesnych dworków powinniście być w stanie doszukać się rodzinnej biblioteki, nastrojowego kominka, ale również sporych rozmiarów kuchni.

Pomieszczenia wewnątrz domu powinny cechować się takim układem jak to miało miejsce w dawnych dworkach szlacheckich, które były oparte na podział na trzy trakty. Na osi wejścia znajdowała się obszernych rozmiarów sień, zaś z niej można było wejść do pomieszczeń, które zostały połączone ze sobą w sposób amfiladowy, czyli przechodni.

Układ dworku z dzisiejszych czasów

Bardzo dużo dworków, które są budowane we współczesności ze względu na to, że posiadają wejście umiejscowione w centralnej części frontu to chcąc czy nie chcąc dosyć mocno nawiązują do układu dworkowego, który miał miejsce na samym początku, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że współczesne dworki niczym się nie wyróżniają, ponieważ można doszukać się tam naprawdę wielu nowych elementów, na której bardzo dużo osób mogłoby wcale nie zwrócić uwagi.

W obszarze, w którym dawniej była osiowo umiejscowiona sień w dzisiejszych dworkach można doszukać się sporych rozmiarów holu, albo salonu. Z jednej strony jest umieszczona kuchnia, zaś po drugiej innego rodzaju pomieszczenie jak chociażby gabinet, albo salon. W takim przypadku zdecydowano się na połączenie tylko i wyłącznie pomieszczeń znajdujących się w strefie dziennej.

Gabinety oraz sypialny prezentują się rozkładowo, ponieważ każde z tych pomieszczeń posiada własne wejście. Kuchnia ze względu na tradycję była ciągle przestrzenią sporych rozmiarów, ale również i zamkniętą. W dzisiejszych czasach się to już nieco zmieniło i nawet jeżeli projektant przewidzi, iż zamknięcie będzie możliwe to jednak będzie istniała i tak tendencja do tego, aby taką kuchnię otwierać, a nie ją zamykać.

Odmiennie niżeli w tradycyjnych dworkach powinny znajdować się tutaj schody, które będą w stanie zaprowadzić domowników oraz gości na poddasze.

Które miejsce w domu przeznaczone jest na kulturę?

Tradycyjne dworki cechowały się tym, że nie były tylko i wyłącznie przestrzenią mieszkalną, która miała na uwadze zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z posiadaniem rodziny, ale również odnajdywała się również świetnie jak niezwykle istotny ośrodek kulturowy. Bardzo charakterystyczna była gra na instrumentach, zbieranie rożnego rodzaju rodzinnych skarbów, które posiadały raczej wielką wartość sentymentalną, niż materialną oraz oczywiście osobna przestrzeń na książki, z których to całe pokolenia mogły czerpać inspirację do tego, aby kształtować postawę moralną, patriotyczną oraz religijną.

We współczesnych czasach biblioteka, która została wydzielona, albo pracownia jest miejsce do ewentualnej pracy domowej dla rodziców oraz nieco większych dzieci, warto jednak zauważyć, że można tam wytworzyć domową bibliotekę o naprawdę fantastycznych walorach. Umiejscowienie biblioteki a planie domu powinno przede wszystkim dawać użytkownikom sposobność na to, aby byli w stanie skupić się na swojej pracy, a jednocześnie, aby można było zwiększać integrację rodzinną.

Jak dbać o komfort we współczesnym dworku?

Współczesne domy, nawet jeżeli bardzo nawiązuje do tradycji to nie powinny być pozbawione takich wnętrz jak zaplecze gospodarcze, albo garaż. W dawnych dworkach wszelkiego rodzaju pomieszczenia gospodarcze znajdowały się w usytuowanych dalej alkierzach, oficynach, zaś stanie oraz powozownie były umieszczone w innych budynkach, dzięki czemu tworzyła się bardzo specyficzna zabudowa dworska.

W dzisiejszych czasach jest jednak inaczej, ponieważ ludzie preferują posiadać wszystko obok siebie, dlatego też we współczesnych dworkach trzeba znaleźć miejsce na pomieszczenie gospodarcze oraz garaż. Kiedy garaż będzie wolno stojący to i tak dobrze zaaranżować go w taki sposób, aby zgrywał się pod względem architektonicznym z domową bryłą, nawiązując w samych szczegółach do tego jak prezentuje się styl dworku.

Zostaw komentarz