Czy niebanalna przestrzeń na poddaszu jest możliwa?

Czy niebanalna przestrzeń na poddaszu jest możliwa?

Poddasze użytkowe, które nie zostało podzielone poprzez ścianki może zostać zaaranżowane tak naprawdę na wiele różnorakich sposobów, korzystając z jego naprawdę wielu atutów. Podczas aranżowania poddasza niezwykle istotne jest to, aby je odpowiednio oświetlić. W takiej sytuacji możecie chociażby zaaranżować mieszkanie na poddaszu, bądź wydzielić tam osobną przestrzeń dla rodzinnego pokoju do zabaw. Przyjrzyj się temu w jak nietuzinkowy sposób można urządzić przestrzeń na użytkowym poddaszu, dzięki czemu wykorzysta się każdy plus przestrzeni otwartej.

Poddasze nie jest takim pomieszczeniem, które zawsze może w sposób całkowity zostać zaaranżowane jako strefa nocna, z której jest w stanie korzystać cała rodzina. Kiedy ma się do czynienia z czterospadowym dachem, zaś kolankowa ściana nie jest zbyt wysoka to straty w użytkowej powierzchni mogą być na tyle spore, iż zdecydowanie się na podział poddasza na kolejnych kilka pokoików doprowadzi do tego, iż do czynienia się będzie tutaj miało z rzeszą niezbyt funkcjonalnych niewielkich klitek, a nie z pełnoprawnymi pokojami.

Dosyć podobna sytuacja ma miejsce, kiedy to nad użytkowy poddaszem umieszczona zostaje kolejna kondygnacja. W takich sytuacjach o wiele lepszym wyjściem będzie wydzielenie chociażby samej łazienki, zaś pozostała przestrzeń powinna zostać otwarta. Niepodzielona przez ściany i niezabudowana będzie mogła przed nami otworzyć naprawdę wiele różnorakich możliwości związanych z zagospodarowaniem dostosowanych do potrzeb oraz zasobów finansowych, a dodatkowo jest w stanie doprowadzić do swobodnego przepływu światła oraz powietrza.

Jak można aranżować poddasze?

Jeśli doprowadzilibyście do takiej sytuacji, że wszelkie potrzeby zostałyby zaspokojone przez niższe kondygnacje to poddasze użytkowe dobrze jest urządzić w taki sposób, aby znajdował się tam magazyn domowy, który mógłby pomieścić sprzęty, z który to rzadko kiedy korzystacie. Świetnym miejscem na różnorakie schowki będzie oczywiście miejsce pod skosami. Dobrze by było jakbyście zdecydowali się na wyposażenie go w wysuwane kosze i kontenery mobilne. Jeśli zależy Wam na tym, aby przestrzeń na poddaszu była w stanie posłużyć domownikom, a nie zaś samym sprzętom to moglibyście zdecydować się na urządzenie chociażby wielofunkcyjnego pokoju, który będzie nadawał się do użytkowania przez całą rodzinę. W takiej sytuacji ta przestrzeń będzie miejscem, któremu będzie sprzyjało światło, które to pada z góry i dodatkowo będzie na tym zyskiwać poprzez sporych rozmiarów przestrzeń. Poddasze użytkowe cechuje się swoistą atmosferą, która wręcz jest doskonała dla wszystkich artystów. Możecie zdecydować się tutaj na postawienie sztalug malarskich, czy też umiejscowienie muzycznego instrumentu. Rowerek treningowy również będzie tutaj idealnie się mieścić, gdyż będziecie mogli tutaj zdecydować się na odrobienie swojej codziennej porcji ruchu. W tego typu przestrzeniach niejednokrotnie pozostawiony bałagan nie będzie problematyczny, ponieważ nie utraci ono reprezentacyjnego charakteru jeżeli zostawione zostaną rozłożone puzzle.

Jeżeli w przestrzeni otwartej użytkowego poddasza będziecie mieli szczytowe ściany, albo takie które posiadają wysokość większą, niżeli 1,9 metra to dobrze by było tam zamontować regały. Jeśli umieścicie książki w miejscu, które jest dostępne dla wszystkich domowników to zachęcicie ich do sięgnięcia po lekturę. Dzięki temu będziecie w stanie nieskrępowanie korzystać z tych, które są niezbyt reprezentacyjne i nie wpasowują się w elegancki wystrój salonu we wnętrzu.

Alternatywną kwestią dla przestrzeni do hobby może być zastosowanie otwartej przestrzeni użytkowej na poddaszu w taki sposób, aby służyła ona młodej parze, która dopiero wdraża się w nowe wspólne życie. Dzięki temu będzie można wytworzyć swoiste jednoprzestrzenne studio, w którym to funkcjonalne aneksy będą mogły zostać wydzielone poprzez niezbyt duże ścianki.

Jak oświetlić poddasze użytkowe?

Jeden z bardziej podstawowych walorów przestrzeni otwartej na użytkowym poddaszu to fakt, iż ma się sposobność na doświetlenie wnętrza z różnych stron, ponieważ ze wszystkich miejsc dociera dzienne światło. Sposób w jakim oświetlone jest poddasze jest zależne w bardzo dużym stopniu od tego jak prezentuje się kształt dachu, kiedy to na poddaszu ma się do czynienia ze ścianami szczytowymi, powinno się zdecydować na zamontowanie okien w lukarnie, albo okien połaciowych. Dzięki tym drugim będzie można doświetlić poddasze wręcz o każdej porze dnia, jeśli chodzi o okna w ścianie szczytowej to ilość światła, które będzie wpadało do wewnątrz pomieszczenia jest ściśle uzależnione od strony świata, z której będą umiejscowienie te okna.

Niezwykle istotnym jest to w jaki sposób zostaną ułożone okna połaciowe. Jeśli zostaną zostaną dwa naprzeciwko siebie to do pomieszczenia będzie docierać dużo światła, jednak powyżej ich górnej krawędzi może być stosunkowo ciemno. O wiele większa ilość światłą będzie można uzyskać jeśli umieszczone zostaną jedno nad drugim. Kiedy posiadacie u siebie dach mansardowy to będą sprawdzały się takie okna, które posiadają na przeciwko połacie oraz jedno, które jest blisko granicy, dzięki czemu zyskacie na tym, iż całkowite wnętrze na poddaszu będzie oświetlone w jak najlepszy sposób. Powinno się pamiętać o tym, iż okno położone zbyt nisko będzie dawało mniejszą ilość światła, a te, które jest położone za wysoko, będzie ograniczało sposobność wyglądania. Długość powinno zostać dostosowana do kąta nachylenia połaci. Im będzie mniejszy, tym okno powinno cechować się większą długością.

Niezwykłe elementy konstrukcyjne

Elementy więźby dachowej, czyli płatwie, miecze oraz słupy, w trakcie trwania zabudowy poddasza najczęściej są ukrywane, gdyż przeszkadzają podczas aranżacji. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie się na otwartą przestrzeń na poddaszu będzie bardzo sprzyjające, aby je odsłonić i wyeksponować. W takim momencie zaczynają być niezwykle ciekawym uzupełnieniem, zwłaszcza wtedy kiedy drewno będzie kontrastowało ze ścianami o jasnym kolorze i ze skosami. Oczywistym warunkiem tego będzie fakt, iż więźba musi zostać obrobiona oraz zamontowana starannie, a ponadto wykonać ją powinno się z drewna, które cechują się wysokiej klasy jakością.

Zostaw komentarz