Czy architekt wnętrz powinien za wszystko brać pieniądze?

Czy architekt wnętrz powinien za wszystko brać pieniądze?

Poszukujesz aktualnie architekta wnętrza? Warto, abyś był świadomy za co tak naprawdę mu będziesz płacił, gdy wreszcie podejmiesz decyzję, aby go wynająć. Dobrze jest przyjrzeć się temu jaki rodzaj prac, który będzie wykonywał architekt wyniesie Cię najwięcej pieniędzy, a który najmniej i w jaki sposób będzie przebiegała WAsza współpraca. W tym artykule znajdziesz opisy dotyczące tego co Cię czeka po spotkaniu z architektem wnętrz, co dostaniesz za zakup projektu wnętrz, a co będzie wymagało ekstra zapłaty.

O co pytać?

Na samym wstępie to architekt wnętrz powinien być w stanie przeprowadzić z Tobą swoistą konsultację, który powinien być tak dogłębny jak rozmowa pomiędzy pacjentem, a lekarzem. To właśnie podczas takiej rozmowy powinieneś opowiedzieć o swoich założeniach estetycznych, upodobaniach, czy założeniach funkcjonalnych i ekonomicznych oraz o tym jakie posiadasz wytyczne dotyczące niestandardowego wyposażenia wnętrz, jak chociażby chęć na zastosowanie urządzeń, które są inteligentne.

Jak dużo propozycji otrzymasz?

Wszystko będzie tutaj zależne od tego jaką umowę podpiszesz z architektem. Najczęściej architekt jest w stanie wykonać dwa, albo trzy projekty dotyczące tego jak będzie prezentowało się wnętrze. W większości przypadków tego typu aranżacje przedstawione są na rzucie oraz pod postacią nieskomplikowanych trójwymiarowych rysunków. Na nim zostanie uwzględnione rozmieszczenie sprzętów i mebli oraz wszelkie rozwiązania, które nie są standardem. Dzięki temu będziesz w stanie dowiedzieć się jak dużo miejsca będą zajmowały dane rzeczy i, który fragment przestrzeni będzie wymagał od Ciebie wzmożonej uwagi.

Podczas tego jesteś w stanie jeszcze wykonać pewną korektę dotyczącą tego jakie przeznaczenie powinny posiadać dane pomieszczenia, jaką powinny mieć wielkość czy jak powinny prezentować się połączenia pomiędzy nimi. Gdy architekt przedstawi Ci kilka propozycji to zdecyduj się na ten, który jest w Twoim guście, bądź jest w stanie połączyć rozwiązania kilku różnych wariantów i to wtedy zaczyna powstawać wariant ostateczny. Aby go przyrządzić architekt potrzebuje blisko 15 dni roboczych. Warto mieć świadomość, iż ta część prac jest w stanie stanowić blisko 15 procent wartości całego projektu.

Czym jest koncepcyjny projekt wnętrza i co tam znajdziesz?

Koncepcyjny projekt powstaje na skutek wariantu ostatecznego. Jest to nic innego jak rysunek trójwymiarowy, na którym są zdjęcia realizacji, albo przykłady z magazynów. Znajduje się tam już pełen zestaw elementów we wnętrzu czyli również kolory, typ materiałów oraz rodzaj oświetlenia. Ten projekt ma Ci pokazać jak będzie wyglądało Twoje wnętrze, jednak nie uwzględnia dobrania specyficznych materiałów, a wskazania ogólny, jak chociażby „ciemny doussie na podłodze w holu”.

Podczas tego etapu prac, architekt wnętrz jest w stanie wykonać jeszcze korektę dotyczącą tego jak ustawione są ściany działowe, lokalizacja sufitów podwieszanych, wszelkiego rodzaju zabudowy czy jak rozmieszczona jest instalacja. W projekcie koncepcyjnym ma się do czynienie z zapisem pomysłów, czyli jest to nic innego jak dzieło autorskie. Aby przygotować taki projekt oraz nałożyć wszystkie korekty potrzeba blisko 30 dni roboczych. Taki etap jest w stanie stanowić blisko 40% wartości projektu.

Rysunki techniczne

Dotyczą one tego w jaki sposób zostaną rozmieszczone ściany działowe i inne elementu budowlane oraz można znaleźć tam projekty sufitów podwieszanych, wymiary, opisy materiałów i wiele innych spraw. Aby je sporządzić potrzebna blisko 5 dni. Taki etap to 10% wartości projektu.

Projekt wykonawczy

Jest to nic innego jak szczegółowy projekt wnętrzarski, w którym zostają uwzględnione też materiały, czyli ile ich potrzeba, gdzie można je zakupić i jakie dokładnie one mają być, dodatkowo opisana jest barwa ścian oraz podłóg, jakie mają zostać użyte meble i urządzenia, a nawet takie kwestie jak ułożenie parkietu, płyt, fugi, albo przekroje cokołów.

Najczęściej ten projekt jest w stanie stanowić około 35 proc wartości projektu architekta

Innego rodzaju prace wykonywane przez architekta

Są to wszelkie pracę, które architekt musi wykonać na życzenie klienta i płatne są oddzielnie. Mogą dotyczyć specyfikacji pod danego dostawcę, zajmowanie się dostawami, kopiowania i dostarczania rysunków, sprawdzania i akceptowania rozwiązań zamiennych. Stawki za takie zlecenie będą zależy od tego czy dany projekt już współpracuje z dostawcami, a może nie.

Zostaw komentarz